Igaunijā, diskutējot par pārtikas kvalitāti, kāds ārsts nācis klajā ar apgalvojumu, ka Eiropas pārtikas rūpniecība apzināti indējot cilvēkus. Industriālo pārtiku viņš salīdzina ar atkritumiem un mēsliem. Interesanti, ka ļoti līdzīgu viedokli nupat paudis arī bioloģijas doktors, ārsts, farmaceits un briežu audzētājs Guntis Belēvičs, kas ierosina šādai pārtikai ierosina ieviest PSN jeb “pievienoto sū.u nodokli.

“Mēs ēdam Eiropas atkritumus, kurus nez kālab ir atļauts ievest Igaunijā,” skarbi izteicies ārsts, pediatrs Adiks Levins, vēsta Igaunijas laikraksts Postimees. “Un nepietiek ar to, ka paši ar šo pārtiku indējamies – vēl barojam ar to bērnus!”

Ārsts piemin daudzas lietas. Piemēram, cīsiņus un desas, kas daudziem bērniem garšo. Bez tā, ka sie produkti nesniedzot nekādu labumu, tie arī bērniem radot aptaukošanos.

“Šajos produktos, kas satur soju, ir ļoti daudz sievišķo hormonu – fitoestrogēnu, kas var izraisīt neatgriezeniskas sekas bērna hormonālajā sistēmā. Īpaši zēniem,” brīdina ārsts.

“Un pat ja mēs nebarojam bērnus ar cīsiņiem un desām, bet ar gaļu, zivīm, pienu, maizi, dārzeņiem un augļiem – arī tie var nodarīt milzu ļaunumu bērna veselībai. Piemēram putnu un lopu gaļa ir piegrūsta ar antibiotikām un hormoniem; zivis – ar hormoniem un krāsvielām. Tie, kas to visu audzē, paši ne tādu gaļu, ne tādas zivis neēd,” apgalvo ārsts.

Ļoti uzmanīgiem, pēc viņa teiktā, esot jābūt arī dzerot pienu – būtu jāzina, no kurienes tas nācis. “To valstu iedzīvotāji, kur govis slauc vairāk nekā 150 dienas gadā, ļoti bieži slimo ar prostatas vēzi, viņiem regulāri diagnozticē adenomas, miomas un citas saslimšanas. Igaunijā govis slauc katru dienu! Pietiek uz viņām paskatīties, lai būtu skaidrs, ka pilnvērtīgu pienu tās dot nevar,” brīdina ārsts.

Viņš arī norāda, ka nepirktu augļus un dārzeņus, kuru audzēšanā izmantoti nitrāti un kurus parasti atved kuģu tilpnēs, apsmidzinot pret bojāšanos. Ievestie augļi noteikti jāmizo; cieti tomāti ar baltu dzīslojumu – nav labi, tādus labāk esot neēst.

Ko darīt? Vislabāk, pēc ārsta teiktā: ēst vietējo produkciju, lauku olas, gaļu, pienu, darzeņus un augļus.

Interesanti, ka ļoti līdzīgu viedokli Latvijā nupat paudis Belēvičs, kurš turklāt piedāvājis arī konkrētu problēmas risinājumu: ieviest PSN – “pievienoto sū.u nodokli”.

“Ja ēdināsim savus bērnus ar mēsliem, drīz nebūs tautas. Mēs šobrīd redzam nepareiza uztura lietošanas sekas: cilvēkiem arvien grūtāk tikt pie bērniem, savukārt bērniem ir izmainīta emocionālā uzvedība, cilvēki arvien vairāk slimo ar dažādām īpatnējām slimībām, un tas viss ir no industriālās pārtikas,” intervijā laikrakstam “Neatkarīgā Rīta avīze” paudis Belēvičs.

“Kā ar to cīnīties? Savulaik jau es tiku ierosinājis ieviest PSN pārtikai. PSN ir pievienoto sū.u nodoklis: pēc būtības tas ir akcīzes nodoklis, jo vairāk produktā ķīmijas, jo produktam jābūt dārgākam. Savukārt PVN pārtikai vajadzētu samazināt līdz 1%, maksimums līdz 3%! Tas veselīgu pārtiku padarītu lētāku un dotu iespēju veselīgiem produktiem konkurēt ar ķimizētajiem.”

Arī Belēvičs, līdzīgi igauņu ārstam saista pārtikas kvalitāti un izmaiņas ne vien cilvēku veselībā, bet uzvedībā. “Mani satrauc aizvien nežēlīgākas un dramatiskākas bērnu agresijas izpausmes. Nu jau arī Latvijā bērni cits citu sakropļo vai pat nogalina. Bērni nevis vienkārši sakaujas, bet sit viens otru arī pēc tam, kad sākušas tecēt asinis. Manuprāt, bērnu jaunās slimības – uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroma – pamatā ir industriāli ražots ēdiens, kura sastāvā ir konkrētas evielas, it īpaši ķīmiski sintezētās krāsvielas un garšas pastiprinātāji,” spriež doktors.

http://www.focus.lv/dzive/edieni/