Deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana šā gada 1. jūnijā gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām notiks no 12. aprīļa līdz 22. aprīlim, taču vairākas partijas jau tagad ir gatavas nodot vēlētāju vērtēšanai savu kandidātu sarakstus un programmas.

Ušakovs drošs par uzvaru

Pašreizējais pilsētas vadoņu duets – domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs un vicemērs Andris Ameriks, kuri apvienojušies kopīgā sarakstā “Saskaņas centrs”/”Gods kalpot Rīgai” domes vēlēšanām pieteikuši 63 kandidātus, pamīšus atvēlot vietas katras partijas pārstāvim. Pirmā numura vieta, protams, atvēlēta Ušakovam, bet otrā Amerikam. Līderiem seko nodibinājuma “Rīgas tūrisma attīstības birojs” valdes loceklis Maksims Tolstojs (“SC”), Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane (“GKR”), Rīgas Ziemeļu izpilddirekcijas izpilddirektors Sergejs Hristoļubovs (“SC”), RD Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas priekšsēdētājs Dainis Turlais (“GKR”), “SC” Rīgas domes deputātu frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Mihails Kameņeckis (“SC”), “GKR” Rīgas domes deputātu frakcijas priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko (“GKR”). Kandidātu sarakstā atrodama arī bijusī veselības ministre, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” galvenā ārste Baiba Rozentāle, Rīgas 80. vidusskolas direktore Anna Vladova, SIA “Rīgas pilsētbūvnieks” valdes priekšsēdētājs Andrejs Požarnovs, bijusī Rīgas domes deputāte Sarmīte Pīka, Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes profesore Ausma Cimdiņa, Rīgas Klasiskās ģimnāzijas direktors Romāns Alijevs, vicemēra Amerika dēls Agris Ameriks, Rīgas domes Īpašumu departamenta direktors Oļegs Burovs un Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieka padomnieks Ivo Kiršblats.

“Vienotība” 
kļūst nacionālāka

Vakar ar savu piedāvājumu iepazīstināja arī “Vienotības” kandidāte Rīgas mēra amatam Sarmīte Ēlerte.

Viņa cīņā par Rīgas domi priekšplānā izvirzījusi nacionālos jautājumus, piemēram, sola stiprināt latviešu valodas vidi mazākumtautību pirmsskolas iestādēs. Ēlerte arī atzinīgi novērtējusi ideju pie Uzvaras pieminekļa izveidot informatīvu ekspozīciju par Latvijas okupāciju.

Kā jau bija gaidāms “Vienotības” kandidātu saraksta pirmajā vietā ir Ēlerte, bet otrā vieta atvēlēta Pulkam. Viņiem seko eirodeputātes Sandras Kalnietes biroja vadītājs Pēteris Viņķelis, Latvijas Automoto biedrības prezidents Juris Zvirbulis, premjera padomnieks Ints Dālderis, kā arī virkne pašreizējo RD deputātu – Baiba Brigmane, Ēriks Škapars, Elmārs Vēbers, Valdis Gavars, Juris Viņķelis un citi. Tāpat no “Vienotības” saraksta Rīgā kandidēs bērnu ķirurgs Aigars Pētersons, Pasaules Dabas fonda valdes priekšsēdētājs Uģis Rotbergs, uzņēmēji Ainars Lodziņš, Mārtiņš Greste un Guntis Stirna, ārsta gastroenterologs Hosams Abu Meri, vēsturnieks Edgars Engīzers, politologs Gatis Puriņš un citi.

Nacionāļi: “Katrs bērns Rīgai svarīgs”

Ēlertes nacionālā retorika nedaudz atstājusi ēnā Nacionālo apvienību (NA) un tās mēra kandidāti Baibu Broku. Tāpat kā parlamentā, arī pašvaldību līmenī NA prioritātes būšot demogrāfijas veicināšana un atbalsts ģimenēm ar bērniem.

Tādēļ nacionālu saukļu vietā pirms šīm pašvaldību vēlēšanām no NA mēra kandidātes vairāk dzirdamas runas par nekustamā īpašuma nodokļa atlaidēm ģimenēm ar bērniem, bezmaksas veselības aprūpi mazajiem rīdziniekiem un iespēju saņemt kvalitatīvu izglītību latviešu valodā.

Savu sarakstu nacionāļi sola publiskot tikai šodien vakarpusē, taču jau tagad zināmi vairāki kandidātu vārdi. Saraksta pirmajā vietā, visticamāk, būs Baiba Broka. Viņai sekos Aleksandrs Kiršteins, kurš pēc riņķa danča pa dažādām partijām (Tautas partija, Zaļo un zemnieku savienība) atkal atgriežas pie nacionāļiem. Tāpat saraksta augšgalā būšot partijas Rīgas nodaļas līdzpriekšsēdētāji Dainis Locis un Ingus Kļaviņš, dziedātājs Nauris Puntulis. No NA saraksta kandidēs arī pašreizējie RD deputāti no Demokrātiskajiem patriotiem – Jānis Atis Krūmiņš un Jānis Mārtiņš Skuja.

Zaļie – ar Belēviču, zemnieki – ar Krauzi

Kā zināms, Zaļo un zemnieku savienības lielākās partijas – Latvijas Zemnieku savienība (LZS) un Latvijas Zaļā partija (LZP) – šoreiz par Rīgas atslēgām cīnīsies atsevišķi. Zaļie par mēra kandidātu pieaicinājuši uzņēmēju Gunti Belēviču. Viņa vadītajā sarakstā startēs arī bijusī Jūrmalas domes priekšsēdētāja Inese Aizstrauta, slavenais “vējabrālis” Aivars Freimanis, ekonomikas zinātņu doktors, profesors Jānis Ieviņš, LZP valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars, dzejnieks Arvīds Ulme, bijusī Aiz-
kraukles slimnīcas vadītāja Alīda Vāne un citi.

Tikmēr LZS rādās nemanāmākie cīnītāji par Rīgas atslēgām.

Partijas mēra amata kandidāts – Latvijas lauksaimnieku pārstāvis Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā Armands Krauze šķiet vairāk nodarbināts ar darbu Briselē nekā gatavošanos pašvaldību vēlēšanām. Kamēr citi mēra amata kandidāti jau sākuši diskusijas, Krauze atrodas ārpus Latvijas un atgriezīšoties ne agrāk kā 18. aprīlī.

Partijas līderi Augustu Brigmani šāda vilcināšanās īpaši neuztrauc. “Tas, ka mēs startēsim pēdējie, nenozīmē, ka arī finišā pienāksim pēdējie,” pasmējās Brigmanis. Līdzās Krauzem saraksta spicē varētu atrasties arī LZS ģenerālsekretārs Artūrs Graudiņš, bijušais Saeimas deputāts Māris Dzelzskalns un profesors Jānis Strazdiņš.

Reformistiem pakausī elpo citi jaunie

Pēdējo Saeimas vēlēšanu uzlecošajām zvaigznēm – Reformu partijai (RP) – ar gatavošanos pašvaldību vēlēšanām sokas krietni gausāk. RP ilgi un sāpīgi mocījās, līdz atrada mēra amata kandidāti. Šis gods tika uzticēts partijas Rīgas nodaļas vadītājai Ingai Antānei.

Šķiet, ne mazāk grūti reformistiem klājas ar saraksta un programmas izstrādāšanu. Partijas pārstāvis Kaspars Odiņš solīja, ka tuvākajās dienās tas tikšot pabeigts un publiskots.

Tikmēr uz pašvaldību vēlēšanām pošas arī jauni politiskie spēki. Par savu dalību gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās Rīgā paziņojusi pirms diviem gadiem Rēzeknē izveidotā partija “Vienoti Latvijai”, kas Rīgā vēlēšanām plāno pieteikt 30 līdz 35 kandidātus. Partijas Rīgas saraksta līderis būs RTU rektora vietnieks Mareks Zeltiņš. Uz Rīgas domi pretendēs arī Vladimira Lindermana partija “Par dzimto valodu”, ar juristu Illarionu Girsu kā mēra kandidātu.

Avots: la.lv, 10.04.2013.